Question

Rachel spent $24.15 on vegetables. She bought 2 lbs of onions, 3 lbs of carrots, and lbs of mushrooms. If the onions cost $3.69 per lb, and the carrots cost $ 4.29 per lb, what is the price per lb of mushrooms?

A

$2.60

B

$2.25

C

$2.80

D

$3.10

E

$2.75

Hard

Solution

verified
Verified by Toppr
Correct option is A)
solution
expand

Was this answer helpful?

upvote 0
downvote0